Czym jest pasta misoMiso (jap. みそ lub 味噌 miso) to tradycyjna gęsta pasta japońska. Powstaje w wyniku fermentacji soi z dodatkiem soli i kōji (grzyb Aspergillus oryzae ), a czasem ryżu , jęczmienia, wodorostów lub innych składników. Najczęściej gęsta pasta używana jest do smarowania, sosów, kiszonych (piklowanych) warzyw, a także miksowana z dashi, tworząc miso-shiru (jap. 味噌汁 miso-shiru), popularną w Japonii zupę. Dzięki wysokiej zawartości białka oraz bogactwu witamin i substancji mineralnych, miso odgrywała najważniejszą rolę żywieniową w feudalnej Japonii. Miso nadal jest bardzo rozpowszechniona zarówno w tradycyjnej kuchni japońskiej, jak i w nowoczesnym żywieniu. Miso jest przeważnie słona, lecz smak i aromat zależą od wielu czynników i składników użytych w czasie procesu fermentacji. Istnieje szeroka gama odmian miso – słone, słodkawe, ziemiste, owocowe i pikantne. Składniki misoSkładniki używane do produkcji miso mogą obejmować między innymi dowolną mieszankę ziaren soi, jęczmienia, ryżu, gryki, prosa, żyta, pszenicy, nasion konopi i sagowców. Ostatnio producenci w innych krajach również zaczęli sprzedawać miso z ciecierzycy, kukurydzy, fasoli azuki, amarantusa i komosy ryżowej . Czas fermentacji waha się od zaledwie pięciu dni do kilku lat. Różnorodność japońskiego miso jest trudna do sklasyfikowania, ale zwykle rozróżnia się je według rodzaju ziarna, koloru, smaku i pochodzenia:
Wiele regionów ma swoją własną, specyficzną odmianę standardu miso. Na przykład nasiona soi używane w miso Sendai są znacznie bardziej grubo rozdrobnione niż w normalnym miso sojowym. Miso przyrządzane z ryżu, takie jak shinshu miso (信州味噌) i shiro miso (白味噌) nazywane są kome miso (米味噌). Rodzaje i smaki misoSmak, aromat, konsystencja i wygląd miso różnią się w zależności od regionu i pory roku. Inne ważne zmienne, które wpływają na smak danego miso, to temperatura, czas trwania fermentacji, zawartość soli, różnorodność kōji i naczynie fermentacyjne. Najczęstsze kategorie smakowe miso to:
Bardziej zniuansowany podział smaków to:
Miso w kuchniMiso jest częścią wielu dań w stylu japońskim. Najczęściej pojawia się jako główny składnik zupy miso, którą codziennie spożywa większość Japończyków. Połączenie zwykłego ryżu i zupy miso jest uważane za podstawową jednostkę kuchni japońskiej. To połączenie jest podstawą tradycyjnego japońskiego śniadania. Miso jest używane w wielu innych rodzajach zup i potraw zupopodobnych, w tym w niektórych rodzajach ramen, udon, nabe i imoni. Ogólnie rzecz biorąc, takie dania mają przedrostek nazwy miso (na przykład miso-udon ) i mają cięższy, bardziej ziemisty smak i aromat w porównaniu z innymi japońskimi zupami, które nie są oparte na miso. Wiele tradycyjnych słodyczy używa słodkiej, gęstej glazury miso, takiej jak mochi czy dango. Smakołyki w glazurze Miso mocno kojarzą się z japońskimi festiwalami, choć w supermarketach można je kupić przez cały rok. Konsystencja glazury miso waha się od gęstej i toffi po rzadką i kamienną. Miso sojowe służy do robienia rodzaju marynaty zwanej misozuke. Te marynaty są zazwyczaj przygotowywane z ogórka, daikonu, kapusty pekińskiej lub bakłażana i są słodsze i mniej słone niż standardowa japońska marynata. Inne potrawy zawierające miso jako składnik to:
Zupa miso (味噌汁, misoshiru ) to tradycyjna japońska zupa składająca się z bulionu dashi, z którym miesza się zmiękczoną pastę miso. Ponadto istnieje wiele opcjonalnych składników (różne warzywa, tofu, abura-age itp.), które można dodać w zależności od regionalnych i sezonowych przepisów oraz osobistych preferencji. W japońskiej kulturze kulinarnej zupa Miso jest przedstawicielem dań zupowych podawanych z ryżem. Zupa Miso nazywana jest również Omiotsuke (御味御付) . Wraz z suimono (czystą zupą doprawioną niewielką ilością sosu sojowego i soli w bulionie dashi), zupa miso jest uważana za jeden z dwóch podstawowych rodzajów zup kuchni japońskiej. Gdzie można kupić pastę misoPasty miso i inne produkty roślinne dostarcza VegePaczka.pl
0 Comments
Your comment will be posted after it is approved.
Leave a Reply. |
Zielony KurierMagazyn ekologiczny. Wiadomości, nowości, trendy, produkty, giełda ekologiczna ArchiwaKategorie
Wszystkie
|